Gitar, Nazım Hikmet ve Mağaza

Gitar, Nazım Hikmet ve Mağaza
19.03.2007

Perakende pazar stratejilerinde, rekabetin ve ürün gamının inanılmaz boyutlarda büyümesi,
mağazaların alanlarının metraj olarak artması, artık alış veriş yapma tekniklerini iyice benimsemiş müşteri portföyünün oluşması, beklentilerin açığa çıkması perakendecilerinde pazar stratejilerini uygulamaya ve bilimsel olarak ele almaya başlamasına neden olmuştur.
Bir akşam, saat 21.00 sıralarında Kozyatağı’ndaki hipermarkete gittiğimde yeni oluşturulmuş Müzik enstrümanları reyonunda çocuklarına gitar almaya çalışan ve farklı müzik aletlerinin satışa sunulduğunu görünce çok keyif aldım. Müzik eğitimi de almış bir meslektaşınız olarak, bu bana başka bir mutluluk yaşattı.
Burada ürünlerin kalitesini tartışmayacağım. Ancak, hevesli ve yeni başlayacak amatörlere uygun olduğunu markaları inceleyince fark ettim.
Saat 21.00, hipermarketten eve, istersek orkestramız için o anda ihtiyacımızı karşılayacak enstrümanları ve evimize alacağımız elma, domates, patates ile beraber alıp gidebiliyoruz.
Yıllar önce hayal bile etmek çok zor olanı, değişim ve perakende stratejileri elimizin altına getirdi.
İnsanların, sistemin hatta ülkelerin bir takım süreçlerden geçtikten sonra nerelere geldiğinin bir örneğini de yine bir süpermarkette yaşamıştım.
Yıllar önce bırakınız kitaplarını okumak, kendi sesinden şiirlerini dinlemek, adını söylediğinizde yasal sıkıntılar yaşadığınız dünyanın şairi Nazım Hikmet’in kitapları reyonlarda satılmaktadır.
Genç bir delikanlının CD, kaset satan reyonda parmaklarını adım gibi kullanıp kasetleri tarayarak Nazım Ustanın kendi sesinden şiirlerin bulunduğu kaseti almasını keyifle izlemiştim. Ama birazda içimi hüzün de kaplamıştı.
Bir süpermarketten bu eseri bir ürün rahatlığında alınabildiğini görememiş, hatta içindekileri dinlediği için yaşamına kara günler eklenmiş tanıdığım ve tanımadığım binlerce ifade gözümün önüne gelmişti.
Tüketici pazarları açısından yoğun rekabetçi bir çevrede faaliyet gösteren işletmeler; hayatta kalmak ve başarılı olmak istiyorlarsa çok iyi planlamalar yapmak zorundadır.
Stratejik perakende yönetimi, bütün işletme eylemlerinin planlama, organizasyon, uygulama ve kontrol süreci olup, organizasyonların her seviyesinde hem stratejik hem de taktik kararları içermelidir.
Stratejik yönetim süreci, STRATEJİK PLAN & PERAKENDE PLAN olarak iki unsur olarak ele alınmalıdır.
Perakende içindede Strateji terimi çok sık kullanılır.
*ÜRÜN STRATEJİLERİ “Merchandise”
*TUTUNDURMA STRATEJİLERİ “Promotion”
*YER STRATEJİLERİ “Location”
*ÖZEL MARKA-ETİKET STRATEJİLERİ “Private-brand” “Private-Label”
Uygulamalarını hep dikkatle yaratmak,izlemek hatta çalışanlarına da öğretmek zorundadır. Aslında strateji terimi o kadar yaygın bir biçimde kullanılmaktadır ki, biz perakendeciler kararlarımızın hepsini stratejik kararlar olarak görürüz. ( I-II-III )

Perakende pazarı; sadece müşteriler ve satanların karşı karşıya geldikleri bir yer olarak da algılanmamalıdır. Müşterilerimizin ihtiyaçlarının temininden sorumlu hale gelmiş ve oluşan bir pazar payının sahibi olarak da düşünmek doğru olur kanaatindeyim.
İşte;
Bugün Müzik enstrümanları da satan hipermarket, yarın yeni ürünlere yer ayırarak, müşterilerine onları da satın alabilecekleri ortamı, fiyatı, satanı da yaratmaya başlayacaklardır.
Babalarımızın, süpermarketler içinde ekmek pişiren ve sıcacık hemen satan fırınlara şaşırdığına, bugün müzik enstrümanları eklendi.
Acaba yarınlarda neler olacak?
Kalın sağlıcakla.

I. Lewison,Op.Cit,p.684
II. Levy and Weitz,Op.Cit,p.171
III. Yard.Doç.Dr.Kenan AYDIN “Perakende yönetiminin temelleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.