KİŞİSEL PR ve TELEVİZYON KONUŞMALARINIZ

Değerli meslektaşlarım. Dünyada ve globalleşme ile ülkemizde de popüler çok  izlenen bir iş kolu haline gelen  PERAKENDE  de özellikle yazılı basın,ekonomi sayfaları  ve çokca da görsel basın  televizyonda sektörel olarak veya yöneten insan olarak bilinme ,merak edilme ve izlenme oranımız artmıştır.

Her işte olduğu gibi burada da karizmatik yapı, duruş, bilgi, yaratıcılığı farklı olanlar önde, aranılan ve hep konuşulan kişi olacaktır.

Bunun için kişisel PR ınızı sistematik ve ayakta tutan ve güçlü egolar her zaman tanınma arayışı içindedir.bunun için popülaritesi olan ama tarafsız veya çoğunluğun kabul verdiği bir iş veya  sosyal kulüplere üye olun, bulunduğunuz kentte veya iş dünyasında sektörel olarak yapılan doğru toplantılara katılın olanak varsa konuşmacı olunuz.

Medyanın kullanabileceği belge ve bilgilerinizi zarif bir  mesaj ile aktarın. Sosyal etkinlikler veya sosyal sorumluluk projeleri içinde yer alınız.  Olanak varsa bir üniversitede ders veriniz ve küreselleşen bilgileri izleyiniz ve önce kullanmaya çalışınız.  Ödül ve onur belgeleri kazanmaya çalışınız. Yönetim kurulu veya danışmanlık kurullarında yer alınız. En azından bir iş kitabı yazınız, konuşmalar yapınız.

Göreceksiniz, kişisel PR ınız size önemli yatırımlar olarak geri dönecektir.

Başkasının bilmesine yeni bir olguyu fark etmesine yarayacak konular ortaya atınız, düşünce ve görüşlerini her eğitim kesiminden anlayabileceği bir şekilde düzenleyiniz.

Görüşleriniz yerel veya küresel örneklerle,anekdotlar la, metamorlar la süsleyiniz *

Beden dili ve doğru konuşma teknikleri ile insanları etkileyiniz. Ama her zaman ilginç ve görüşleri dinlenmeye değer biri olmaya çalışınız

Kişisel  PR ınızın,çabalarınızın mutlaka işe yarayacağına  düşünün ve inanın, kendiniz her zaman kameranın önünde imiş gibi hayal ediniz.

Bir gün kameranın karşısında konuşmacı veya bir programın konuğu olduğunuzda makyajınızın doğru yapılması için yardımcı olunuz.Rejisörün uyarılarını yerine getiriniz. Her zaman kamera karşısında kullanmak üzere aklınızda bazı bilgiler bulunsun.

Rahat olun, Doğal olun ve izleticiler sizi kendinizden biri gibi görebilmeli.Size takılacak dinleme cihazından  da rahatsız olduğunu yani ekrana hazır olmadığınız görüntüsü vermeyiniz.

Eğer daha öncesi varsa katıldığınız program formatını izleyiniz ve varsa aklınızdaki sorularınızı program öncesi yapımcıya sorunuz.

Aktarmak istedikleriniz planlayınız, sorulan soruları o anda sizin görüşlerinizi karşınızdaki kişinin konuşma tarzını,hızını anlamaya çalışınız ve asla sinirlenmeyiniz.

Sosyal çevrenizdeki arkadaşlarınızı, meslektaşlarınızı, ailenizi Bu TV programında görüneceği konusunda bilgi sahibi yapınız. Bu bilgi de hızla yayılacaktır.*

Yanıtlarınıza biraz mizah unsuru katınız. Mizah öğesini doğru kullanabilenler daha ilgi çekizi ve izlenen olacaklardır.

Anlatacaklarınızı akılda kalıcı bir şekilde planlayınız. Aynı konuda  birden fazla roportaj yapmış olsanız bile her seferinde taze ve yeni bilgiler söyleyiniz.

Üst kısım ve omuz bölgenizi iyi kullanın resim seçicinin hangi acılardan ve hangi boyutta  sizi göstereceğini bilemezsiniz, o nedenle ayaklarını fazla oynatmayın ve sinirli şekilde yere vurmayınız, parmaklarınızı çıtlatmayınız ve asla elleriniz kavuşturarak oturmayınız. Mutlaka sizi etkin gösterecek iyi yakalı bir gömlek ve mümkünse uygun kravat kullanınız. Komik bir çekimde farklı renkte çorap giymiş konuşmacı aklıma geliyor.çok ciddi ve önemli konulardan bahsetmesine rağmen kısacık bir süre ayağının gösterilmesi konuşmacıyı ve programın beklentilerini değiştirmişti.

Eğer bir masa varsa elleriniz hiç masanın altında olmamalıdır.

İç kameralardan zaman zaman duruşunuzu kontrol ediniz.

Zamanı iyi kullanın, Ama bu acele etmek anlamına gelmez, Koltuğunuzda rahat bir şekilde oturun ama görüntünün kötü olmasını sağlayacak şekilde arkanıza fazla yaslanmayınız.

Kamerayla ilgili olarak ve stüdyo içinde o anda görev yapanları izlemeyiniz.

Birbirine uygun tarzda giyinin mümkünse bir yedeğinizde bulunsun.

Röportajı yapan veya oturumu yöneten için reji tarafından yazılan notlara dikkat ediniz ve yayın akışını bozacak davranışlarda bulunmayınız*

İyi yayınlar

Kalın sağlıcakla

 

*CEO gibi düşünmek D.A.Benton

 

yaman@yamanozgun.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.