KRİZ Mİ? ‘Hadi canım sende’

Ülkenin ikinci cumhurbaşkanı  Devlet Adamı İsmet İNÖNÜ politikaya geri dönüp bu güne benzer uygulamalarla ülkeyi kendi   Aydında ki çiftliği zannederek, kuralsız,yasaları kendi isteğine göre yorumlayarak uygulayan, meclisteki çoğunluğu kapı kulu modeli görerek alt kültürdekileri önemli insanlar gibi kullanarak  parlamentoda ki azınlığı yok sayarak  ekonomiyi ve dış ilişkileri hatta ülkenin iç  yaşamını kendi evindeki yaşam modeli gibi yönetme arzusu, bu olayların yarattığı krizlerden birisinde  İNÖNÜ tarafından söylenen ‘Hadi canım sende ‘ sözcüğü ile değer bulmuştu.

Bir gazeteyi gazeteciler, hava ulaşım şirketini uçmayı bilenler, evi kadınların yönetmesi gibi devletide DEVLET ADAMLARI  yönetmelidir. Mahallenin tüp gazcısını,manifaturacısını, bakkala ürün veren dağiticinı devlet hakkında karar verme önemine getirirseniz ve  demokrasi gereği seçmende bunları tercih etmiş ise kimse eleştiri getiremez.

Ama o zaman bu yönetim modelini seçenler ve uygulayanlar kamu vicdanında aklandımı bilemem…Tarihe ve ülke ekonomi gelişimine bakmalı. 1950 yıllarının dünyası ve tüketici tercihleri ile 2009 lar arasında doğaldırki çok farklar vardır.evlerde kullanılan gereçlerden yaşamsal beklentilere dek kuşak farkları uçurumlara ulaştı..

Ancak,

İletişimin .yönetimin.ekonominin,yaşamsal beklentilerin formülleri değişmedi sadece söylemler farklılaştı, Maliye bakanı yastık altı paraları çıkartın,altınları ekonomiye sokun derken beklentisi ile,babamın ve annemin evlilik yüzüklerini alarak ekonomiyi canlandırma çabası arasında bir fark görmüyorum.

Yerel marketlere girildiğinde raflardaki ürün gamı , ürünlerin raflara dizilmesindeki sıklık,  özel markalı ürünlerin  yoğunluğu, alı, veriş arabalarının doluluğu,rekabette fiyatların çatışması, araba parkındaki araç sayısı. Çalışanların sayısında fark edilir azalma bir ip ucu vermektedır. Ulusal marketler bu dönemi oluşan boşluktan yararlanarak  çok mağaza açarak hatta haksız rekabet yaratarak, altındakileri ezme politikaları izleyeceklerdir. İşte  rekabet yasaları burada devreye girmeli, devlet  çok çalışanlı küçük işletmeleri de korumalıdır.

Uluslar arası kuruluşlar güçlü sermaye destekleri ile be gıda satmanın avantajı ile bu işin içinden kolayca çıkacaklardır.

Ancak kriz varmı sorusu gündemde  basın,televizyon,yorumcular,devleti yönetmeye çalışanlar,mahallenin bakkalı,fırıncı,ayakkabı satıcısı,öğrenci hatta yüzde beşyüz karla çalışan kestaneci bile fikir sahibi ve kriz var diyor.

Ancak Para-Banka ilişkilerini, işletme maliyetlerini yanlış kullananlar, bu pompalanan durumdan çok etkilenecektir.

Banka kredi borcu olmayan, sadece  tedarikcisine borcu bulunanlar  küçük işletmeler,B2b ve satış üzerinden ödeme yapacaklar sıkıntıya düşmeden köprüden geçeceklerdir. İşte akıllı  ve  uzman danışman ile çalışmanın faydalarını bu kuruluşlar gördüler. Bazıları da daha kriz lafı ile kağıt gibi titreyerek bittiler.

Kusura bakmayın ama ben onların sadece çalışanlarının işlerini kaybetmesine üzüldüm, ortalık  yeşillik iken ahkam kesen kendisini guru,diva,duayen gibi sunanlara  el sallamak zannediyorum iç karartıcı ama acımasız kapitalizminde periodlarla ortaya  koyduğu kuralları yok saymak iyi bir ders. Babaları da almamıştı,çocukları da tatlı parayı görünce ahşap evlerini unuttular.

İş yaşamı ve ticaret kurallarına göre oynanmaz ise,etik yapıdan vaz geçilirse,rakibin olan meslektaşını  eline geçen fırsatla yok edersen.şimdide biz bunlara el sallarız.

Yolunuz açık olsun..

Bir akademisyen arkadaşım ile kriz  sonuçlarının nerelere gidebileceğini tartışırken bana aniden kriz varsa kime var diye sordu.

Ve devam etti, önce krizi tanımlamak gerekir dedi. Bir film çekimi için 9 milyon dolar bütçe ayrılıyorsa ve salonlar dolu ise, İKEA ya gittiğinizde onca büyük otoparkta  insanlar arabalarının içinde sıra bekliyorsa, O kadar çok araba benzin doldurabiliyorsa, her çıkan birkaç müşteri arabası dolulukta alıveriş yapıyorsa, Araçların, yılbaşı gelmesi nedeni ile vergilerinin artmasın karşın arabaların önemli oranda bir kısmının dört çeker olması, hala köprülerde tek kişi ile seyahat eden araçların bulunması, altın alımları  devam ediyorsa.,

Krizmi var?

‘Hadi canım sende’

Kalın sağlıcakla

 

 

yaman@yamanozgun.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.