LİDERLİĞE HOŞ GELDİNİZ

Çalışma yaşamınızda bazen elinizde olmadan liderliğe sürüklenir  veya liderlik gereken işlerle görevlendirilebilinirsiniz.

Özellikle.böyle bir talebinizin olmaması veya kişisel hedeflerinizin daha sonraki aşamalarında böyle bir kariyer planlaması yapmışsanız

Belkide hazırlıksız  yakalanmanın çelişkilerini ve zorluklarını yaşayabilirsiniz.

Ayrıca tepe yönetimi bazen işlerin iyi gitmemesi nedeni ile günlük dengelemeyi yapabilecek insanı var olan takım  içinde arayışa da girebilir.Onlar için,

Günlük dengelemeyi yapabilen LİDERLİKTİR *

Eğer liderlikler basit kurallar listesi ve yapılacakların ardı ardına uygulattırılması olsaydı yaşam elbette kolay,liderlikte  sıradan bir eylem olurdu.

Bütün yapılanların başarılı olmasına rağmen dahada mükemmeli aramak, ararkende yeni soundlar bulmak ve bunları takıma uygulatabilmek Liderliği cazip, dayanılmaz hale getirirken asla mükemmel olunamayacağınıda öğreten bir sistemler düzeneğidir.

 

Bir Lider her yeni oluşumu ve karşılaşmayı değerlendirmek,mercek altında tutmak  bıkmadan Koçluk yapmak, özgüven yaratmak ve  bu oluşan özgüveni bir olumlu  fırsat olarak kullanmalıdır Takımını da bıkmadan usanmadan en üst düzeye yükseltmeye çalışır.*

 

Lider takım arkadaşlarının sadece önlerine konulan vizyonları değil, olayları ve vizyonu geliştirecek çalışmaların içinde eşit olarak bulunmasını da sağlar.

 

Yapıcı enerjiye ve güç yayan bir iletişime,çalışanlarının beynine girebildiği kadar yüreğinde de yer edinemeyen Lider değildir. Şirketlerin yönetimi için çok konuşan ve artık kendi sesinden başkasının sesini duyamayan Koç  yaşayan ölü olmaya mahkumdur.

 

Lider açık sözlü , şeffaf ve taktir de ederek güvenilen insandır.  Zavallı Lidercik sadece eleştirir ve hep eleştirir.

 

Lider sevilmeyen  kararlar alma ve sezgilerine kulak verme cesaretine sahip ,gerektiğinde gemide takımı ile aç kalmayı göze alabilen insandır.

Bir lider takımından veya diğer insanlardan fikir çalarak ve onları kendine mal ederek, başkalarının hakkını asla yemez.

 

Bir Lider sorunları kuşkuculuğa yakın bir merakla inceleyip, izleyerek,araştırarak deşer ve sorularına eylemle yanıt almayı sevmelidir*

 

Bir Lider risk almayı ve gerektiğinde takım içinden veya dışından öğrenerek örnek olmayı da sağlar.

Koç olmanız yaşamda her şeyi sizin bildiğiniz anlamına gelmez ayrıca bir Lider Kutlamayı ve bayram yaratmayı da bilmelidir.

 

Aslında lider olmanın bir formülü yoktur. Liderliğin doğuştan mı geldiği yoksa sonradan mı lider olunduğu hep tartışılır ve herkes kendine göre bir yorumda bulunur. Aslında ikiside doğrudur ve vardır. IQ  ve EQ ,enerji  doğuştan gelen bazen genetıkte olan özelliklerdir. Ancak entelektüel birikim, özgüven, sıra dışı duruşu öğrenme  aile içi eğitimle başlayıp,ekolle, denemelerle ,yanlışlar yaparak öğrenmekle orataya çıkar.

Önceleri kendiniz için bir şeyler yapan iken Lider olduktan sonra başkaları ilgili işler yapan halinede gelirsiniz

 

Kalın sağlıcakla

yaman@yamanozgun.com

 

*Jack WELCH Kazanmak istiyorsanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.