VEHBİ BEYİN PARASI

VEHBİ BEYİN PARASI 

Geçtiğimiz aylarda perakendenin önemli şirketlerinden MİGROS TÜRK Koç Holding tarafından elden çıkartıldı. Taze para ve prestij firması ve karlı bir şirketin neden satıldığı konusunda bütün gazetelerde, ilgili platformlarda değişik fikirler ileri sürüldü.Bunların bazılarında doğruluk payı varken bazıları da tam bize yakışan formatları ile  değişik senaryolar ortaya atıldı.
Aynı  RAMENKA’ ların KOÇ un  kuruluştan beri Rusyada ortağı  olan ENKA ya satılması sırasında ortaya atılan varsayımlar gibi. Tabiî ki ENKA nın perakende bizim işimiz değil diyerek  Ruslarla anlaşması gibi.
 

 

Koç Holding açıkladığı yeni yol haritasında başka   ve daha azaltılmış  sektörlere yönlenme arzusu 1954  yılından bu yana önemli perakende markası MİGROS TÜRK’ün  ilk kuruluştaki büyük ortağı İsviçre kooperatifler birliği ve akabinde büyük ortak Koç’tan sonra, yüzde 50.8 hissesi İngiliz yatırım fonu  BC  Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital’e satıldı. Satış fiyatı ise bazı yorumculara göre  spekilasyonlara açık bir miktar olarak belirtildi.

Migros bir dönem sadece faaliyet karları ile değil, faaliyet dışı karlarla da adından bahsettirdi. Ama o zamanın tepe yönetimi bunu şirketin tüm karı gıbı lanse ederek  kamuoyunda pirim yapmayı da denediler.

Rekabetin çok cılız olduğu dönemde,Koç holdingin finans gücünü ve kamuoyu  gücü ile birleştirerek gerçekten dev adımlar atarak sektörde herkeze lider olacak,öğretici olan ve sektörün dinamiklerini değiştirecek yenilikleri ülkeyede kazandırdı.Belli bir gücü yakaladıktan sonra sistemin çarkı, içeriden ve dışarıdan tüm engellemelere rağmen dönmüştür.

Özellikle Migros-Tansaş evliliğinde  çalışanların ve özellikle satın almanın dokularının uyuşamaması, bir tarafın tavsiye hareketi iç huzursuzlukları yaratmıştır.Söylenenlere göre de hala devam etmektedir.

Ancak bütün bunlara karşılık 2007 de 4.8 milyar YTL ciroyu yakalaması, dünya perakende devler liginde  236.sırada yer alması işin keyifli ve başarılı yanıdır.”Wal-Mart 345 Milyar Dolar,  Carrefour  98 Milyar Dolar”

Migros Türk’ün bu güne dek olan başarılarını sadece kendi  yönetim çabalarına bağlamak, eksik olur düşüncesindeyim.

Eğer Koç Holdingin uyguladığı genel yönetim ,transfer, reklam, ekonomik, eğitim,diğer perakende şirketleri ile dayanışma, pazar oluşturma politikalar içinde yer almasa idi aynı başarıyı bu kadar kolay gösterebilirmiydi. 

Tartışabilinir. Bazen gücün karşısında ürkmek sadece sosyal yaşamda olmaz ve  iş yaşamında mutlaka olur.Büyüyen yapı içerisinde,  sayısı kabarık çalışan sayısı o kuruluşu yönetmeyi zor hale getirir ve birde minik gibi görünen ama çok yapılan hatalar sistemin içinde yer aldığı büyük parçayı rahatsız eder hale gelir.
 
Acaba Migrostada böylemi oldu?

 

 

Nereden mi çıkarıyorum?

Market dergisi mayıs 2008 sayısında 40. sayfadaki Migros haberinde yeni sahibi BC Partners in başına eski Koç CEO su ve yaklaşık10 yıl Migros genel müdürlüğü yapan Bülend Özaydınlı’nın getirilmesi sorusuna, Koç Holding  Gıda ve Perakende gurub başkanı Ömer Bozer’in-No comment “Yorum yok” diyerek  yanıtlaması  bunu da aklımıza getirdi.Galiba bazılarının Migros’un satışına muhalefet ettiği için görevlerinden uzaklaştırıldığı fısıltılarıda kamuoyunda ve ,yorumlarda vardı.İyi bir fiyata satılan Migros, bir dönem iyi bir kadro ile çalışıyordu,Rekabet ve etrafta boştu.Birde Rahmetli Vehbi beyin parası ile  girişimler  ve yatırımlar cesurca yapılıyordu.

Şimdi İngilizler var.

Bakalım ne olacak?

Kalın sağlıcakla. 

yaman@yamanozgun.com
 
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.